Fındık

Fındığın geliş yeri Çin olmasına karşın fındığın genel olarak anavatanı Türkiye’nin Karadeniz kıyıları olarak bilinmektedir. Son senelerde Meksika başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde fındık üretim denemeleri yapılmaya başlamıştır. Bu denemeler yapılmış olsa da Giresun fındığının lezzetini tutan bir alternatifi olmadı herkes tarafından bilinir.

Dünyanın en lezzetli fındığı bu ününü Karadeniz’in iklimine doğasına ve çalışkan insanla borçlu olduğu belirtiliyor. Tarih kaynaklarına bakıldığında fındığın Milattan Önce 10.000 seneden itibaren insanlar tarafından tüketilmiş olduğunu gösterir. Hiç şüphesiz fındık lezzetini etkileyen toprak yapısı ve iklimdir.

Sofralara ulaşmasını sağlayan üretici dünyanın en lezzetli fındıklarının katkısız bir şekilde özenle seçilip elenip paketlemesini sağlıyor. Ürün seçenekleri içinde kavrulmuş fındık kabuklu fındık unu ve fındık ezmesi yer alır.

Fındık Ezmesi

Yüksek oranda lif içermiş olan fındık ezmesi ürünleri oldukça besleyici ve doyurucu bir ürün olarak soframızda yer alır. Düzenli tüketildiği takdirde fındık ezmesi bağırsakların çalışmasını destekler kabızlık problemlerini giderir karın şişliğini ortadan kaldırır. Fındık ezmesi yüksek oranda potasyum içerdiğinden sinirlerin yatışmasına yardımcı olur. Fındık ezmesi ürünleri mevsiminde toplanmış olan fındıkların temizlenerek kabuklarından ayrılıp kavrulması ile imal edilir. Ardından kavrulan fındıkları dövülerek ve içerisine fındık yağı gibi ürünler ilave edilerek püre haline getirilmesi ile sofralarımıza ulaşır.

Fındık Fiyatları

Fındık fiyatları hakkında sıkça sorulan sorular içerisinde fındığın kilogram fiyatının kaç TL olduğudur. Kavrulmuş fındıkların fiyatı biraz daha fazla olurken, çiğ fındık kavrulmuş fındığa göre fiyatı daha azdır. 1000 gram kabuklu çiğ fındığın kilosu 75 TL olurken, Fiskobirlik tarafından satışa sunulan 1 kilo kabuklu fındığın kilogram fiyatı ise 89 TL’den 500 gram kavrulmuş iç fındığın fiyatı ise 92 TL’den satışı vardır.

Kabuklu Fındık

Kabuklu fındık bağışıklık sistemini güçlendirirken içerisinde bulunan yağ E vitamini açısından zengin bir kaynaktır. Fındık tüketildiği zaman tokluk hissi verdiği için kilo vermeye de yardımcıdır. Genel olarak beyin sağlığını koruduğu diyabet riskini azaltıcı kolesterolü düşürücü özelliğinin olduğu kanıtlanmıştır. Kanser çeşitlerine göre koruma özelliği bulunan fındığın aynı zamanda kabızlığı önlediği de kanıtlanmıştır. Diyetisyen listelerinde genellikle yer alan fındık tokluk hissi verdiği için sıklıkla tercih edilir.

Kavrulmuş Fındık

Kavrulmuş fındık faydaları içinde bol miktarda posa kolesterol düşürücü bitkisel sterol folik asit bitkisel omega 3 yağları bulunduğu için bedene çok faydalıdır. Ayrıca demir potasyum kalsiyum ve magnezyumun beraberinde çinko bakımından da zengin olan fındık içeride e vitamini ile protein Omega 3 barındırır.

İç Fındık

Tarladan evinize tertemize doğal lezzeti içinde gelmiş olan fındık Karadeniz Bölgesi’nin en verimli bahçelerden yetişir sizlere ulaşır. Yerli fındıklar yüksek kalite standartlarına göre çiftçilerden alınır. Kuruyemiş tesislerinde doyumsuz lezzet ve çıtırlığa kavuşturulur sağlığınıza sağlık katmaya hazır duruma getirilir. Günde en az 25 gram fındık yemek kalp ve kanser hastalıkları gibi pek çok hastalığa karşı iyi bir koruma sağlar. İç fındık içerisinde barındırmış olduğu vitaminlerin sinerjik etkileri ile cildin kırışmasını önlerken yaşlanma belirtilerine de geciktirir.

Kavrulmuş İç Fındık

Kavrulmuş  fındık tam biri besin deposudur. Kalsiyum potasyum magnezyum manganez gibi minerallerin beraberinde E vitamini Omega 3 protein dahil olmak üzere içerisinde bol miktarda faydalı maddeler içerir. Bir araştırmanın sonuçlarına göre fındık ve fındık yağı tüketmiş olan insanlar tüketmeyenlere göre %50 daha az kalp krizinden ölme riski taşır kalp sağlığı için en faydalı gıdalardan bir tanesidir.

Çifte Kavrulmuş Fındık

Çifte kavrulmuş fındık içerisinde bolca lif E vitamini kalsiyum magnezyum yer alanı fındığın faydaları saymakla bitecek gibi değildir. Özellikle çiğ fındıkta yer alan protein antioksidan çinko gibi vitamin ve mineraller sayesinde güçlü bir besin kaynağı olarak kabul edilir. Cilt sağlığı ve sindirim sistemine yararlı olan fındık aynı zamanda bünyeye enerji sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlü olmasına yardımcı olur. Buna göre fındığın yararları nelerdir. Fındık kemik sağlığına iyi gelir. İçerisinde fazla oranda bulunan magnezyum yer aldığından dolayı kemik sağlığı için günde bir avuç fındık tüketimi bu oranı karşılamaktadır.

Fındığın yararlarının içinde zayıflamaya yardımcı olması yaşlanmayı geciktirmesi, beyin sağlığını koruması ve kötü olan kolesterolü düşürmesi yararlarının içinde yer alır. Amino asitlerden zengin olduğu için psikolojik ve zihinsel olarak bireyin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Fındık kötü kolesterolü düşürür devamlı olarak düzenli bir şekilde tüketilirse büyük fayda sağlar. Fındık bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendirir. Diğer yandan kansızlık riskini azaltır ateş soğuk algınlığı gibi hastalıkların önüne geçmiş olur.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *